Co zrobić z niskim poczuciem własnej wartości?
Poczucie własnej wartości jest częścią naszej psychiki, nie jest elementem, który możemy naprawić za pomocą jakiejś pigułki. Pewność siebie rozwija się w czasie i często zależna jest od środowiska w którym się obracamy, w szczególności ludźmi, z którymi obcujemy.
Na szczycie popkultury znajduje się wykreowany przez nią - idealistyczny świat, w którym istnieją wyłącznie idealni ludzie z idealnymi cechami, wyglądem, edukacją, sukcesami oraz posiadający idealną miłość. Lista jest oczywiście o wiele dłuższa.
Ludzie walczą, aby osiągnąć te wszystkie stawiane wysokie oczekiwania w społeczeństwie. Podczas gdy, różni ludzie różnie radzą sobie w tej walce, jedni są lepsi od drugich. Kiedy nasza samoocena nie jest wysoka, nie możemy w pełni pokazać swojego potencjału.
Elementem, który hamuje nasz rozwój, nie pozwala spełniać naszych marzeń, jest strach przed porażką. Każdy z nas się z nim mierzy. Pytanie klucz: Jak pokonać ten lęk? Odpowiedź jest prosta, ale trudna do wykonania: poprzez pracę nad pewnością siebie oraz poczuciem własnej wartości.
W życiu codziennym, nie masz czasu na zastanowienie się: czym dla Ciebie jest poczucie własnej wartości? Co się zmieni, gdy Twoje poczucie własnej wartości będzie wysokie? Jak to wpłynie na Ciebie i Twoje relacje? Co da Ci pewność siebie?
W pierwszej kolejności, powinieneś zastanowić się na tymi pytaniami. Pierwszym krokiem do zmiany, jest nazwanie i określenie Twojej pewności siebie. Każdy z nas inaczej będzie ją definiował.
Kolejnym krokiem jest określenie poziomu Twojej pewności siebie. Oceń ją chociażby na własnej skali. Zobacz w którym miejscu obecnie się znajdujesz. Ustal do jakiego miejsca, w pracy nad twoją samooceną, chciałbyś podążać. Wtedy będziesz mógł zaplanować kolejne etapy pracy na zbudowaniem Twojego poczucia własnej wartości.
Wiem, że obecnie trudno jest Ci wyobrazić sobie, iż stajesz się pewniejszy siebie, jednakże musisz uświadomić sobie, iż nad samooceną można pracować. Nie jest ona przekazywana genetycznie i nie musisz polegać na innych, aby zwiększyć Twoją pewność siebie.
Możesz stać się kimś godnym szacunku i kimś, kto potrafi dążyć do tego, czego chce, pomimo niepowodzenia innych.
Możesz to zrobić, przejmując kontrolę nad swoim życiem i przejmując kontrolę nad swoją pewnością siebie. Możesz podjąć konkretne działania, które poprawią Twoje kompetencję, Twój wizerunek.
Poniżej przedstawiam 15 rzeczy, które pomogą Ci to zrobić. Żaden z nich nie jest rewolucyjny, żaden z nich nie zrobi się samodzielnie. Lista z pewnością nie jest pełna.
Nie musisz robić wszystkiego, tak jakby to była recepta, ale wybrać te, które Cię interesują, może po prostu pora spróbować.
1. Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają niską samoocenę i izolują się od innych. Izolacja i wycofanie jest niekorzystne, ponieważ sprzyja skupianiu się na swoich brakach, wadach i niepowodzeniach. Wychodź ze swoimi przyjaciółmi, akceptuj zaproszenia na różne wydarzenia. Możesz w ich czasie poznać nowych ludzi, poznać siebie lepiej, zauważać swoje postępy.
2. Myśl pozytywnie. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie. Jedna myśl napędza drugą. Jeżeli myślisz pozytywnie, wyłącznie pozytywne myśli przyciągniesz do siebie. Jeżeli będziesz siebie zadręczać negatywnymi myślami, nie będziesz posiadać motywacji do pracy nad sobą, poszukiwania rozwiązań swoich problemów czy spełniania swoich marzeń. Jesteś odpowiedzialny za swoje myśli, masz na nie wpływ, możesz nad nimi zapanować, jeżeli tylko będziesz tego naprawdę chciał.
3. Pozbądź się negatywnego myślenia. Oczywiście ten punkt wiąże się z poprzednim. Musisz nauczyć się świadomie rozpoznawać swoje myśli, obserwować je, wtedy będziesz miał na nie wpływ. Będziesz mógł nad nimi zapanować i je zmienić. Zaobserwuj kiedy się pojawiają i czego dotyczą. Zastanów się czy są one Twoimi przekonaniami czy przekonaniami innych ludzi. A może twój wewnętrzny krytyk zbyt mocno się z tobą związał?
4. Poznaj siebie. Zacznij słuchać swoich myśli. Zacznij pisać dziennik o sobie, o swoich myślach, o swoich mocnych stronach, umiejętnościach, sukcesach, o tym co lubisz robić, o tym jakie masz marzenia, co chciałbyś robić.
5. Zwiększ swoje kompetencje. Kiedy czujemy się bardziej kompetentni? Stając się bardziej kompetentni. Jak to zrobić? Studiując i ćwicząc.
6. Ustal mały cel i osiągnij go. Ludzie często popełniają błąd, gdy wybierają wielkie cele, które trudno im osiągnąć. Zniechęcają się szybko, gdyż nie widzą małych sukcesów po drodze. Stąd też ustal mały cel, który będziesz w stanie osiągnąć lub wybierz cel główny i ułóż cele szczegółowe, które Cię do niego doprowadzą. Wyobraź sobie, iż każdy z celi szczegółowych jest jak jeden szczebel w drabinie. Wchodząc na kolejne, zobaczysz niższe, które zdążyłeś już pokonać. Wzmocnią cię, przywrócisz nadzieję i motywację do działania.
7. Zmień jedno przyzwyczajenie. Nie musi być wielkie, jak rzucenie palenia. Tylko małe, jak powtarzanie sobie afirmacji codziennie rano przed lustrem lub budzenie się o 10 minut wcześniej. Coś małego, co wiesz, że możesz zrobić. Rób to przez miesiąc. Kiedy to zrobisz, poczujesz się jak milion dolarów.
8. Skoncentruj się na rozwiązaniach. Nie koncentruj się na problemach, zmień swój punkt widzenia. Zmień nazewnictwo. Kiedy nazwiesz swój problem WYZWANIEM, uwierzysz, że będziesz je wstanie osiągnąć. Przez co Twój problem zniknie.
9. Uśmiechnij się. To działa. Poczujesz się lepiej, będziesz życzliwszy dla innych, a oni dla Ciebie.
10. Bądź wdzięczny. Wdzięczny za to, co masz w życiu, za to, co inni Ci dają. To może być bardzo pozytywna i satysfakcjonująca czynność, która poprawi twój nastrój i sposób myślenia.
11. Bądź aktywny. Robienie czegoś jest prawie zawsze lepsze niż robienie niczego. Oczywiście, to może doprowadzić Cię do popełnienia błędu, ale błędy są częścią naszego życia. To dzięki nim się uczymy. Więc nie martw się tym. Po prostu zrób coś.
12. Uprzątnij swoją przestrzeń. Może to wydawać się małą, prostą rzeczą, ale może ona wpłynąć na pojawienie się cudu. Jeżeli świat wokół Ciebie pozostaje w chaosie, wyczyszczenie Twojego biurka lub pokoju będzie sposobem na odzyskanie kontroli nad kawałkiem Twojego życia. Przekonaj się, spróbuj.
13. Poszukaj życzliwych ludzi wokół siebie. Dobrzy ludzie wokół Ciebie udzielą Ci wsparcia, kiedy będziesz go potrzebował i pomogą w razie kłopotów. Toksyczni ludzie będą Cię ciągnąć wyłącznie w dół. Do Ciebie należy wybór, których z nich wybierzesz.
14. Zadbaj o siebie. Zastanów się nad swoimi potrzebami. Odkryj je i wsłuchaj się w siebie.
15. Poszukaj pomocy. Jeżeli nie jesteś w wstanie sam rozpocząć pracy nad sobą, poszukaj wsparcia u specjalisty. Możesz udać się do psychologa, który będzie Ci towarzyszył w pracy nad zwiększeniem Twojego poczucia własnej wartości.
Rozpocznij pracę nad sobą! Wierzę, że Ci się uda!
MI