5 pytań, których możesz spodziewać się w czasie terapii par!
Będąc z związku małżeńskim czy partnerskim inwestujemy swój czas i wysiłek, aby relacja była udana, satysfakcjonująca i bliska. O ile na początku każdego związku, partnerzy są sobą całkowicie zaaferowani, chcą poznać każdy szczegół z życia i osobowości partnera. O tyle z czasem trwania związku, namiętność zmienia się w intymność i zaangażowanie. Niektórzy mówią, iż wtedy związek ''powszednieje''. Partnerzy muszą starać się wspólnie, aby ich związek nadal przynosił wiele radości, spełnienia i przysłowiowej ''chemii''.
Jeżeli partnerzy wspólnie dbają o swoje potrzeby, potrafią czasem zrezygnować z nich na poczet drugiej osoby, potrafią chodzić na kompromisy, wprost mówią o swoich oczekiwaniach, dobrze komunikują się i rozumieją, ''praca'' nad związkiem nie jest katorgą, a pojawiające się problemy, nie zburzą fundamentu związku.
Natomiast, jeżeli partnerzy swoje indywidualne dobro i potrzeby stawiają na pierwszym miejscu, kiedy nie wsłuchają się w drugiego partnera, nie starają się rozumieć jego punktu widzenia, kiedy jeden z partnerów próbuje dominować nad drugim, manipuluje, nie słucha, bądź rywalizuje, doprowadza to często do występowania poważnych konfliktów, nieustępującego poczucia krzywdy i żalu, który wpływa na budowanie coraz większego muru między partnerami, a który ostatecznie może doprowadzić do rozpadu związku.
Pierwszym krokiem, który muszą wykonać partnerzy, to przyznanie przed sobą, iż ich związek przeżywa kryzys. Kiedy para zda sobie sprawę z występujących problemów, sama może następnie poszukać ich rozwiązań. Sama może zakończyć występujący kryzys. Jednakże, jeżeli partnerzy zbyt mocno skupią się na odczuwaniu własnej krzywdy, nie chcą lub nie potrafią że sobą rozmawiać, są zbyt mocno skoncentrowani na swoim punkcie widzenia i nie chcą przyjąć innego, warto wtedy poszukać pomocy np. terapii par.
W czasie terapii par, partnerzy będą mogli dostrzec występujące trudności w związku, a terapeuta pomoże partnerom spotkać się i wspólnie wypracować rozwiązanie.
W czasie pierwszego spotkania możesz spodziewać 5 podstawowych pytań:
1. Dlaczego tutaj jesteście?
Pierwsze i najważniejsze pytanie, które pojawi się na pierwszej sesji z terapeutą to: co się stało, że zdecydowaliście się skorzystać z terapii par? To czas na przedstawienie perspektywy występującego problemu: co martwi was w waszym związku, jakie macie oczekiwania i nadzieje w związku z podjęciem terapii? Terapeuta pomoże określić wam na czym opiera się obecnie wasz związek: czy oparty jest wyłącznie na miłości, czy jest dla was wygodą, czy wynika z innych okoliczności np. posiadania dzieci. Niezależnie od powodu, terapeuta nie jest po to, aby oceniać was i wasze opinie. Jego rolą jest określenie celu, który pomoże wam pokonać wasze problemy i odbudować zaufanie.
2. Jak się czujesz na co dzień?
Ważne jest, aby ocenić wasz ogólny nastrój i wstępujące najczęściej emocje, których doświadczacie w związku. Terapeuta pomoże odkryć wam wasze uczucia i wasze przekonania dotyczące związku i partnera, jak również pomoże wam odkryć wasze, role jakie pełnicie w związku. Gdy przestajemy dzielić się swoimi uczuciami i myślami, problemy zaczynają się nawarstwiać i intensyfikować.
3. Jak wygląda wasza komunikacja?
Terapeuta poprosi was o opisanie waszej wspólnej komunikacji. Czy odbywacie wspólne, regularne rozmowy, dyskusje? Czy rozmawiacie ze sobą telefonicznie? Czy wymieniacie się wiadomościami? Czy interesujecie się sprawami partnera? Jak wyglądają wasze rozmowy na trudne tematy? Czy umiecie rozmawiać o problemach? Czy staracie się zrozumieć punkt widzenia oraz motywy partnera? Czy potraficie zwracać się z prośbą do partnera? Czy czujecie się wysłuchani? W czasie terapii nie tylko określicie swój sposób komunikowania się, ale również dowiecie się jak wygląda prawdziwa i życzliwa komunikacja, sprzyjająca budowaniu relacji i więzi.
4. Jak często się kłócicie? Jakie są główne tematy waszych kłótni?
Częste kłótnie są oczywistym znakiem występujących problemów w związku. Pod każdą kłótnią kryje się jakiś powód, bądź jakaś potrzeba, która jest niezaspokojona. Przez co może pojawić się złość i frustracja, a jeżeli te trwają zbyt długo, wpływają na pojawienie się niechęci do partnera. Terapeuta pomoże odkryć powyższe powody i dotrzeć do waszych niezaspokojonych potrzeb.
5. Jak wygląda wasza bliskość, intymność?
Kolejnym wskaźnikiem, który pokazuje, iż związek zmaga się z trudnościami, jest określenie poziomu waszej namiętności i bliskości. Jeżeli nastąpiły zmiany w waszej relacji, często zauważalne jest to w waszym życiu seksualnym. Partnerzy nie mają wtedy ochoty na spędzaniu czasu ze sobą, nie występuje między nimi pożądanie. Terapeuta postara się prześledzić kroki w waszym związki, które doprowadziły do zerwania między wami romantycznej więzi. Seks nie jest jedynym powodem, przez który związek rozpada się, ale często może wskazywać na istniejące różnice czy trudności występujące w relacji.
Jeżeli masz problemy w związku i chcesz je pokonać, zgłoś się na terapię par w PsychoSelf.
Zapraszam do zapisów pod numerem telefonu: +48 576 996 700, bądź przez mail: mi.psychoself@gmail.com.